ГАЙД
З АВТОРСЬКОГО ПРАВА
для художників та ілюстраторів

"так" і "ні " у використанні робіт без дозволу
Цей гайд розроблено з метою допомоги художникам та ілюстраторам зрозуміти основні аспекти авторського права, які впливають на вашу діяльність.
Ми розглянемо питання, пов'язані з правами на ваші твори, використанням та поширенням вашої творчості, а також способами захисту вашої інтелектуальної власності.
Вивчення цих норм допоможе вам не лише уникнути можливих труднощів, а й надасть інструменти для повноцінного виявлення цінності вашого творчого внеску.

Авторські права поділяються на:
  • особисті немайнові
  • майнові

Особисті немайнові права автора:
невідчужувальні, тобто невід'ємні від автора твору. Серед них: право вимагати зазначення свого імені чи псевдоніма, або, навпаки – забороняти; право перешкоджатиперекручуванню твору.
Діють ці права безстроково

Майнові права: право на використання та виключні права забороняти чи дозволяти використання твору, тобто всі права, які можна монетизувати. В Україні ці права діють з моменту створення твору протягом життя автора та 70 років після його смерті.

Що можна робити без дозволу автора?
Майже нічого, крім випадків
вільного використання, передбачених Законом України «Про авторське право і суміжніправа» від 01.12.2022
року (далі – Закон).
Без дозволу, але із зазначенням автора та джерела запозичення допускається:
  • показ з навчальною метою закладу освіти абонауковому закладу(!)
Наприклад, коли у матеріалі йдеться про теорію еволюції, і ваш твір може проілюструвати дану інформацію. Якщо матеріали відтворені в цифровій формі, наприлад, для дистанційного навчання, це повинно бути здійснено через захищене електронне середовище.

  • доведення до загального відома публіки творів, побачених або почутих під час перебігу поточних подій з метою висвітлення таких подій в обсязі, що відповідає інформаційній меті.

Наприклад, якщо людина відвідала виставку ваших робіт, розмістила звідти фотографії та написала свою думку про побачене.

  • створення на основі оригінального твору попурі,карикатури або шаржа.

  • відтворення у каталогах творів, виставлених на доступних публіці виставках, аукціонах, ярмарках або у колекціях для висвітлення зазначених заходів, крім використання таких каталогів з комерційною метою. Сподіваємось, тут все зрозуміло.

  • відтворення в Державному реєстрі свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір та Державному реєстрі договорів, що стосуються права автора на твір.
Вільне відтворення творів в особистих цілях:
Відтворення – пряме чи опосередковане виготовлення однієї або більше копій об'єкта авторського права та/або суміжних прав (або його частини) будь-яким способом та у будь-якій формі, у тому числі для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп'ютер, а також створення тривимірного твору здвовимірного і навпаки (Стаття 1).
Забороняється ❌
відтворювати твори образотворчого мистецтва та твори архітектури, за винятком випадків, передбачених статтею 24 (використання твору бібліотеками, музеями з відкритим доступом для відвідувачів, архівами або організаціями із збереження фондів аудіо-, відеозаписів) та п. 10 статті 22 (створення зображень творів архітектури, що постійно розташовані у доступних для громадськості місцях на вулиці, за умови що такі дії не мають самостійного економічного значення) Закону відповідно.
Як захистити свої роботи:
Не викладаємо фото робіт високої якості, зякими можна працювати (роздрукувати на футболках, наприклад). Тут нема стандартів — ви на свій розсуд обираєте розмір/якість фото, які викладаєте.
Ставимо знак копірайту (С), вказуємо авторство (на латиниці або кирилиці, залежить від вашого позиціонування) та рік створення (римськими або арабськими, як подобається) на картині/ілюстрації/зображенні.
Також ви можете писати інші дані, які ви вважаєте за потрібне.
Пишемо під публікацією своєї роботи: Передрук, повне або часткове копіювання, інше використання твору без письмового дозволу автора заборонені! Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно з Законом України «Про авторськеправо і суміжні права».
Укладаємо договори. Ви можете продати права на твір повністю, можете укласти ліцензійний договір виключний (ексклюзивний) і невиключний).
Найбільш важливі для вас роботи можна додатково зареєструвати у Відомстві та отримати свідоцтво. Якщо це робити самостійно: офіційний збір становить 255 грн, строк отримання свідоцтва — 2 міс.
На своїй сторінці зазначаємо засоби зв'язку, щоб з вами мали змогу зв'язатись з приводу надати дозвіл на використання/купити/ліцензувати ваші роботи.
Приклади порушень в Інтернеті
  • Плагіат, тобто публікація робіт в оригінальному чи переробленому вигляді під іменем іншого автора.

  • Піратство, включно з відтворенням і розповсюдженням копій роботи, або інші випадки використання її без ліцензії (дозволу).

За виключенням правомірного (вільного) використання, яке було розглянуто вище, та/або правил ресурсів, що базуються на принципах добросовісного використанн я. Також, враховуючи країну, де ймовірно було здійснено порушення. Наприклад, в США діє доктрина fair use.

  • Видалення (змінення) водяних знаків, інформації про копірайт/ліцензію, що містяться в роботі чи до неї додаються, обхід технологічних засобів захисту.

Якщо автор (інший правовласник) не дав свою згоду наці зміни або доступ.
Базовий порядок дій, якщо ваші права порушено:

1. ЗАСПОКОЙТЕСЬ
Так, на жаль, таке трапляється. Особливо, з крутими роботами.

2. ЗБЕРЕЖІТЬ ІНФОРМАЦІЮ
Зробіть знімок чи запис екрана, де видно порушення.
Знайдіть та скопіюйте: відомості про порушника (назва/ім'я, адреса та контакти, дані одержувача в розділі оплати); посилання на контент, акаунт/сайт.

3. КОМУНІКУЙТЕ
Вийдіть на зв'язок з порушником або його контактними особами, зазначеними на сторінці. У повідомленні (листі) вкажіть роботу, на яку порушено права, а також свої дані як автора (ПІБ/псевдонім та контакти).

Якщо ви не автор, але можете перешкоджати відповідному використанню, додатково вказуйте підставу, тобто договір про набуття прав на роботу.

За відсутності будь-яких прав – поінформуйте автора щодо порушення, яке знайшли.

У чіткій, але коректній формі, напишіть вимогу про припинення порушення (наприклад, видалити цифровий контент).

Можете запропонувати варіант надати користувачу ліцензію на вигідних для вас умовах та/або укласти ліцензійний договір.

4. ПОДАЙТЕ СКАРГУ
Якщо протягом подальших 48 годин порушник відмовляє вам, блокує вас (обмежує ваш доступ) або ігнорує повідомлення, є сенс оскаржити його діяльність. Зміст і форма скарги визначається законом напряму чи правилами відповідного ресурсу.

Для вирішення спорів з користувачами або власниками сайтів — краще заручитися підтримкою спеціалістів з права інтелектуальної власності.
БОРЕМОСЬ ІЗ ЗАПЕРЕЧЕННЯМИ:
  • НІДЕ НЕ БУЛО НАПИСАНО ПІДТВЕРДЖЕННЯ АВТОРСТВА, ТОЖ МОЖНА БРАТИ

  • ЯКЩО НЕ ЗАРЕЄСТРУВАВ - АВТОРСЬКОГО ПРАВА НЕМАЄ

  • КАРТИНКИ У ВІЛЬНОМУ ДОСТУПІ В ІНТЕРНЕТІ

  • НЕ НАПИСАНО, ЩО НЕ МОЖНА. ЗНАЧИТЬ МОЖНА

  • АВТОРА НЕ ЗНАЙШОВ, КОШТИ НА ЗСУ

УСЕ ЦЕ Є НЕПРАВДОЮ І ВВАЖАЄТЬСЯ ПОРУШЕННЯМ ВАШИХ АВТОРСЬКИХ ПРАВ!
ВИПАДКИ, КОЛИ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ВАШІ РОБОТИ БЕЗ ДОЗВОЛУ, РОЗГЛЯНУТІ НА ПОЧАТКУ (ВІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ)

Маєте будь-які питання стосовно авторських прав — звертайтесь до нас
Завантажити гайд: