Штучний інтелект і авторське право

На початку минулого місяця «Видавництво Старого Лева» анонсувало вихід поетичної збірки Марини Пономаренко «Книжка любові і люті», в оформленні якої художниця Ксенія Заброцька пішла на експеримент: ілюстрації створено за допомогою ШІ Midjorney.
Ця новина викликала в аудиторії неоднорідну реакцію: одні стали на захист зустрічі зі ШІ, інші (і їх виявилась більшість) відреагували край негативно, торкаючись навіть теми порушення авторських прав програми. Звичайно, нас цікавить юридичний бік цього питання.
на неоригінальні об'єкти (які визначено такими Законом), згенеровані програмою, діють особливі права - sui generis
Видавництво надало свій коментар, де зазначається:
«Відповідно до Комерційних умов користування сервісом, опублікованих в офіційній документації на сайті https://docs.midjourney.com/docs/terms-of-service, кожний платний підписник (paid member) має всі майнові і немайнові права інтелектуальної власності на створене зображення в розумінні ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Оскільки художниця Ксенія Забродська, яка працювала над оформленням збірки, є paid member, то вона володіє правом розпорядження зображеннями, створеними за допомогою сервісу Midjorney»

Ми погоджуємось з коментарем ВСЛ, але маємо ремарку щодо згаданих у ньому немайнових прав на зображення.

1 січня 2023 року набув чинності новий Закон про авторське право та суміжні права, що прийшов на зміну застарілому документу від 1993 року, і в якому вперше в українському законодавстві врегульовано питання щодо штучного інтелекту!

Оскільки творчої участі людини у згенерованому нейромережами контенті фактично немає, немайнові авторські права на створені об'єкти не виникають.

Однак на неоригінальні об'єкти (які визначено такими Законом), згенеровані програмою, діють особливі права - sui generis. Фактично це всі майнові права, які притаманні звичайним творам, створеними людиною. Суб'єктами права особливого роду є автори програми, їх спадкоємці, особи, яким автори чи їх спадкоємці передали (відчужили) майнові права на програму або правомірні користувачі комп'ютерної програми.

Здавалося, все просто. Але ж ні! Якщо стане відомо, що в процесі генерування такого неоригінального об'єкта використано інший об'єкт АП та/або суміжних прав, то sui generis на згенерований об'єкт має... автор оригінального твору, що зазнав переробки! Виходячи з останніх новин, все більше авторів впізнають свої роботи у ШІ-зображеннях.

Питання складне. І як же сидіти й малювати собі тихенько, коли таке відбувається, і хочеться стати частиною цього надважливого процесу становлення ШІ?? А які думки ви маєте з цього проводу?
Авторки:
Аліна Сєроштан-Татарінова;
Діана Поспєлова